Roślinna podróż do Dagestanu

Data dodania: 
11-10-2018
Kategorie: 
Spotkanie
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6
Data rozpoczęcia: 
15-10-2018
Godzina: 
18:00

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na spotkanie z cyklu

Podróże z antropologią: Rosja

czyli prelekcję i pokaz zdjęć pt.

Roślinna podróż do Dagestanu

Na czym polega wyjątkowość Dagestanu, republiki Federacji Rosyjskiej, której mieszkańcy zamieszkują górskie doliny oraz zbocza gór? Jak wygląda życie codzienne w tej republice? 

Zastanowimy się, jaką rolę w życiu mieszkańców pełnią dzikie rośliny i do czego są wykorzystywane. Jakie rośliny są zbierane? Jakie są związane z nimi tradycje? Dlaczego młodsze pokolenie wraca w rodzinne strony i robi „roślinne zapasy”?

Odwiedzimy dagestańską wieś Sziri, przyjrzymy się przygotowywaniu lokalnych potraw ze świeżo zebranych roślin, zajrzymy też do tamtejszych spiżarni, aby zobaczyć co przechowuje się na zimę i w jakiej ilości.

Prowadzenie:

Iwa Kołodziejska – etnobotaniczka, pracuje w Ogrodzie Botanicznym UW 

Iwona Kaliszewska – antropolożka, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Wstęp wolny

Podróże z antropologią: Rosja to cykl spotkań, w trakcie których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyjrzymy się największemu państwu świata. Podczas prelekcji i pokazów zdjęć zaproszeni goście opowiedzą o miejscach, zjawiskach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę, będąc w Rosji i wyjaśnią ich znaczenie w kontekście specyfiki kraju, jego kultur, społeczeństw, religii, tożsamości oraz najnowszej historii. Równolegle do prelekcji, w ramach projektu powstanie strona internetowa na którą złożą się antropologiczno-podróżnicze artykuły wraz z fotografiami.

Spotkanie jest częścią projektu „Podróże z antropologią. Rosja” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, a dofinansowanego ze środków otrzymanych od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Spotkanie jest częścią projektu Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Partnerem projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Patronem medialnym projektu jest magazyn Kontynenty, projekt post-turysta oraz portal Eastbook.