Nagrania z konferencji Medicina-Scientia-Cultura

Zapraszamy do oglądania nagrań referatów wygłoszonych podczas panelu Cultura w ramach konferencji z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie MEDICINA SCIENTIA CULTURA - MSC2017.

Data publikacji/emisji:
07-03-2018

W listopadzie 2017 r. odbyła się konferencja z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie MEDICINA SCIENTIA CULTURA - MSC2017. Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW organizował panel CULTURA, 8.11.2017, co koordynowała dr Renata Hryciuk. Panelistki odpowiadały m.in. na pytania: Jak wyglądałaby droga naukowa Marii Skłodowskiej-Curie w XXI wieku? Jak dziś wygląda sytuacja kobiet podejmujących pracę naukową? Jak wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie funkcjonuje we współczesnym dyskursie wizualnym i w popkulturze?

Życiorys Marii Skłodowskiej-Curie w perspektywie historii kobiet, dr Agnieszka Janiak-Jasińska (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Skłodowska antropologii, czyli Maria Czaplicka i inne badaczki, dr hab. Grażyna Kubica (Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego);

Jak wyglądałaby droga naukowa Marii Skłodowskiej-Curie w XXI wieku? Kariery naukowe kobiet w ujęciu socjologicznym, dr hab. Izabela Wagner-Saffray (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Mario, ależ Ty dzisiaj promieniujesz. Maria Curie-Skłodowska we współczesnym dyskursie wizualnym, dr hab. Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

Maria Wyklęta. Od emigracji do popkultury. Portret kobiety z Warszawą w tle, Sylwia Chutnik (pisarka, doktorantka, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego)