Etnologia na Festiwalu Nauki 2017

Zapraszamy na etnologiczne wydarzenia w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki: wykład Marka Berezowskiego "Terroryzm. Idea i obraz" oraz dr hab. Karoliny Bielenin Lenczowskiej "Pierogi z fiżonem. Jedzenie i język potomków Polaków w Brazylii".

Data dodania: 
18-09-2017
Kategorie: 
Spotkanie

Terroryzm. Idea i obraz

Marek Berezowski
26.09.2017, godz. 17:00
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa
sala 108
Wydarzenie na Facebooku

Terroryzm jest tematem często poruszanym przez media na całym świecie. Hasło wojny z terroryzmem staje się jednak wygodnym orężem politycznym, co pokażemy na przykładzie wojny w Donbasie.
Więcej informacji

Donbas. Fot. Marek M. Berezowski

Pierogi z fiżonem. Jedzenie i język potomków Polaków w Brazylii

dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska
29.09.2017 godz. 16:30
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa
s. 108
Wydarzenie na Facebooku

W południowych stanach Brazylii żyje ok. 1 miliona osób polskiego pochodzenia. W większości są to potomkowie imigrantów, którzy przybyli do Brazylii pod koniec XIX wieku. Nadal zajmują się oni rolnictwem, a także praktykują wiele zwyczajów codziennych i świątecznych, przywiezionych przez ich przodków z ziem polskich.
Podczas wykładu opowiem o codziennym życiu potomków Polaków, a zwłaszcza tym co jedzą i co uważają za jedzenie polskie oraz jakim językiem się posługują. Wykład będzie ilustrowany materiałem fotograficznym i filmowym.

Więcej informacji

Rio Claro do Sul - wioska, w której większość mieszkańców stanowią potomkowie Polaków, Fot. Karolina Bielenin-Lenczowska