Spaghetti z ajwarem. Translokalna codzienność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech

Bielenin-Lenczowska Karolina
Rok wydania:

Opis ze strony wydawnictwa:

Tematem książki jest migracja zarobkowa macedońskojęzycznych muzułmanów z Macedonii do Włoch. Tytuł odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w ich codziennym życiu. Materiały zebrane podczas badań etnograficznych posłużyły do analizy doświadczenia migracji, a zwłaszcza tego, jak różni się ono w wymiarze płciowym i międzypokoleniowym. Badanie transnarodowych czy translokalnych praktyk jest bardzo dynamiczne, książka pokazuje zatem pewien moment w indywidualnych i zbiorowych życiach Torbeššów, przefiltrowany przez własne doświadczenie badaczki.

Antropolodzy (...) zwrócili uwagę na jeden z fenomenów współczesnych migracji – życie w dwóch społecznościach jednocześnie, jakie wielu migrantów zdaje się obecnie prowadzić. Próbują oni opisać i wyjaśnić to zjawisko na podstawie tzw. teorii transnarodowej. Rozprawa antropolożki dr Karoliny Bielenin-Lenczowskiej należy właśnie do studiów zainspirowanych tym zjawiskiem w migracjach międzynarodowych. Jednocześnie poszerza ona nasze rozumienie tych spraw o mało znane realia migracji muzułmanów z Macedonii do Włoch. (…) Praca mieści się, moim zdaniem, w grupie najlepszych prac napisanych ostatnio w Polsce na tematy związane z migracjami.
Dr hab. Maciej Ząbek, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

Praca dr Karoliny Bielenin-Lenczowskiej stanowi istoty wkład w studia migracyjne, bałkanistyczne i nad postaciami współczesnego islamu w Europie oraz islamu europejskiego. Badaczka dowodzi swojej erudycji i nade wszystko tego, że jest świetną etnografką i dojrzałą antropolożką.
Prof. dr hab. Michał Buchowski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

ISBN 978-83-235-1851-8