Prof. Karol Piasecki (1952-2023)

zdjęcie profesora

20 stycznia 2023 r. zmarł prof. Karol Piasecki.

Antropolog, ornitolog, autor ponad 200 publikacji z dziedzin antropologii kulturowej i fizycznej, amerykanistyki, afrykanistyki, ornitologii, archeologii, ochrony przyrody. W latach 1999-2004 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący stale z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W latach 2002 -2021 (do przejścia na emeryturę) – profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez wiele lat kierował Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej US. Jako profesor wizytujący wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach, m. in. w Limie i Arequipie. Uczestnik wypraw badawczych do Egiptu, Sudanu, Syrii, Libanu, Peru, Ekwadoru i Federacji Rosyjskiej. Specjalizował się w rekonstrukcjach wyglądu twarzy na podstawie czaszek – w 2005 roku uczestniczył w odnalezieniu grobu Mikołaja Kopernika i odtworzenia jego portretu.

W 2021 roku nakładem Uniwersytetu Szczecińskiego ukazało się dwutomowe dzieło, podsumowujące dorobek śp. Profesora w badaniach nad ludami północy: Hiperborejczycy czyli ludy cyrkumborealne.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kaplicy głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie, w środę, 25 stycznia, o godzinie 13.30.

 

Fotografia: Cezary Aszkiewłowicz/Wyborcza.pl Szczecin