Okiem etnologa - warsztaty dla licealistów z województwa mazowieckiego

Czy jest coś, co łączy biesiadę przy ognisku i zatłoczoną miejską ulicę? Czy fotografia wiernie odzwierciedla świat, w którym żyjemy? Czym są choroby społeczne i cywilizacyjne? Czy choroba to mit czy fakt? Co dzisiaj oznacza bycie sąsiadem i czy siedzenie na ławce pod blokiem może być aktem obywatelskiego sprzeciwu? Czym są społeczności? Jak wyglądają grupy, które tworzą się po okresie izolacji?

Na te i inne pytania szukali odpowiedzi licealiści, którzy wzięli udział w projekcie „Okiem etnologa. Warsztaty dla licealistów z województwa mazowieckiego” realizowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, dofinansowanym ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

W ramach projektu do 15 grudnia br. realizowane są spotkania z licealistami z Mazowsza, które mają formę aktywnych warsztatów, połączonych z krótkimi formami wykładowymi i pokazami multimedialnymi. Do tej pory przeprowadziliśmy warsztaty wśród uczniów liceów ogólnokształcących z Warszawy, Wiskitek, Sochaczewa, Otwocka i Sierpca.

Celem projektu jest rozwijanie wiedzy i umiejętności licealistów w zakresie tematów oraz metod obecnych we współczesnej etnologii i antropologii kulturowej. Chcemy pokazać, że zarówno w kulturach dla nas odległych, jak i w zjawiskach kulturowych dziejących się tuż koło nas można znaleźć wiele fascynujących i ważnych wątków, a jednocześnie promować najnowsze osiągnięcia i tematy omawiane w naukach społecznych. W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 oraz nauczaniem zdalnym warsztaty musiały być przeniesione online, jednak nie straciły przez to na jakości, a wręcz umożliwiły uczniom wykorzystanie i rozwój innych niż w tradycyjnym nauczaniu umiejętności i wykazanie się większą niż zazwyczaj wrażliwością i otwartością.

 

Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Okiem etnologa. Warsztaty dla licealistów z województwa mazowieckiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.