Metody współczesnej antropologii snów na przykładzie badania śnienia społecznego Polaków w latach 2020-2022

Zapraszamy na Seminarium Zakładu Teorii Kultury i Badań Współczesnych Praktyk Kulturowych (w wersji hybrydowej - stacjonarnie i online), na którym mgr Bartosz Samitowski przedstawi projekt swojej rozprawy doktorskiej.

Wizytówka projektu
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
IEiAK, ul. Żurawia 4 (s.108)
Data rozpoczęcia: 
10-06-2022
Godzina: 
15:00

Jak badać sny w antropologii? Prezentacja obejmie krótki przegląd historii antropologii snów oraz jej współczesnych podejść i metod inspirowanych pracą z obrazem i wyobraźnią oraz technikami aktywizacji procesu pierwotnego w przeformułowaniu Levi-Straussa i metodami psychoterapii i psychoanalizy jungowskiej oraz badaniami narracji i konstruowania znaczeń.

Rzeczpospolita Snów to badanie jakościowe śnienia społecznego w Polsce w latach 2020-2022, czyli w okresie wydarzeń szczególnie oddziaływających na wiele aspektów życia społecznego; w szczególności pandemii Covid-19 oraz inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W badaniu wykorzystywane są metody matrycy śnienia społecznego oraz analiza narracji snu w odniesieniu do modeli społeczno-kulturowych oraz wzajemnego wpływu rzeczywistości sennej oraz społecznej śniącego. Przyjrzymy się temu, jak istotne wątki w doświadczeniu życia społeczno-kulturowego badanych odbijają się w snach, a te z kolei jak wpływają na rozumienie tego doświadczenia oraz na uczestnictwo w nim.

Badania odbywają się kilku płaszczyznach: a) w social mediach za pośrednictwem grupy na portalu Facebook, b) spotkań grupowych z matrycą snów oraz nie-ekspercką interpretacją snów w odniesieniu do życia społecznego oraz c) wywiadów indywidualnych. Oprócz samego procesu badania narracji sennej badanych można wyróżnić powtarzające się motywy związane z rzeczywistością społeczną bezpośrednio bądź za pośrednictwem metafor i skojarzeń w formie Levi-Straussowskiego bricolage. Motywy te zdają się odzwierciedlać ważne pytania, dylematy i konflikty w życiu społeczno-kulturowym uczestników, zaś rozmowa o snach – rzucać nowe światło na to, co ignorowane, niewidoczne, przeoczone.

 

Bartosz Samitowski – analityk jungowski, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor psychoterapii. Antropolog kulturowy – doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW związany z IEiAK. Prowadzi badania pt. „Rzeczpospolita Snów”. Aktualny prezes i członek założyciel Stowarzyszenia Analityków Jungowskich. Wiceprezes Polskiej Federacji Psychoterapii. Nauczyciel w kursach psychoterapii. W wolnym czasie eseista, tłumacz, autor tekstów piosenek i muzyk.