Jubileusz 50-lecia pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim prof. Jerzego S. Wasilewskiego

Jubileusz J.S. Wasilewskiego
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32
Data rozpoczęcia: 
20-05-2022
Godzina: 
16:00

Prof. dr hab. Jerzy S. Wasilewski pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego od 1976 r. Od początku zatrudnienia uczestniczył w pracach pionierskiego zespołu (pod kierunkiem prof. Witolda Dynowskiego) prowadzącego badania etnograficzne w Mongolii. Dzięki zgromadzonym materiałom terenowym napisał wiele prac, m.in. poświęcone badaniom nad szamanizmem Podróże do piekieł (Warszawa, 1979) i przygotował nowatorskie zajęcia dotyczące kultury symbolicznej, tabu, rytuałów i wierzeń tradycyjnych. Badania terenowe kontynuował w kolejnych latach na terenie Buriacji, Jakucji, Korei, Chin i Japonii, Kirgistanu.

Prof. Wasilewski to charyzmatyczny wykładowca, łączący doświadczenie badacza terenowego z teoriami antropologicznymi widzianymi w szerokiej perspektywie humanistycznej. Erudycyjną wiedzę opiera na znajomości najnowszych publikacji, ale również literatury źródłowej, często XIX-wiecznej. Jako jeden z pierwszych w IEiAK UW prowadził zajęcia w jęz. angielskim, a także translatoria oswajające studentów z językiem angielskim i specjalistycznymi naukowymi tekstami. Jednocześnie reformował program studiów nadążając za potrzebami kolejnych pokoleń studentów. W 1996 r. IEiAK uruchomił studia wieczorowe, przez 20 lat był kierownikiem Studium. Dzięki niemu szansę studiowania etnologii dostało ponad 400 studentów, a ok. 340 ukończyło studia licencjackie.

Od początku istnienia programu Tempus, potem Sokrates przez ponad dwadzieścia lat profesor koordynował wyjazdy studentów, zarówno dziennych, jak wieczorowych, na uczelnie zagraniczne, organizował szkoły letnie i wykłady, na które przyjeżdżali także studenci zagraniczni. Wykorzystując możliwości nowych technologii prof. Wasilewski od 2007 r. prowadzi zajęcia na platformie cyfrowej UW. Jego zajęcia cieszą się nieustającą popularnością i gromadzą wielu chętnych studentów. Przez ponad 40 lat pracy dydaktycznej prof. Wasilewski wypromował prawie setkę magistrów, trzech doktorów, napisał kilkadziesiąt recenzji prac doktorskich. Dzięki swojej antropologicznej pasji popartej bogatym dorobkiem naukowym stał się niekwestionowanym autorytetem dla pokoleń studentów i młodych badaczy.

Jubileusz zgromadził wielu obecnych i byłych współpracowników i studentów profesora. Z przyjemnością publikujemy galerię zdjeć z tego pięknego sentymentalnego spotkania.