Przepisywanie historii. Queer, archiwum i przemoc

Zapraszamy na spotkanie z Karolem Radziszewskim w ramach projektu "Gender Wars: East and South". Dyskusję (tym razem w języku polskim) poprowadzi dr hab. Agnieszka Kościańska, prof. UW.

plakat spotkania
Miejsce:
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
21-03-2023
18:00-20:00

Ostatnia dekada to czas ataków na „ideologię gender” i „ideologię LGBT”. W różnych częściach świata konserwatywni aktywiści i prawicowe rządy dążą do ograniczenia praw reprodukcyjnych i odwrócenia procesów emancypacji osób LGBTQ+. Jest to widoczne szczególnie w niektórych krajach Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, gdzie działania równościowe dotyczące płci i seksualności są ukazywane jako „zachodnie” próby zniszczenia lokalnych tradycji. W trakcie spotkania przyjrzymy się Polsce i Brazylii. Punktem wyjścia będą działania Karola Radziszewskiego, w których stara się on przepisać tę narrację. Artysta opowie o swoich pracach poświęconych historii queer w Polsce i Brazylii, następnie porozmawiamy o możliwości współpracy między sztuką a nauką w zakresie tworzenia bardziej inkluzywnych historii w obu kontekstach.

Wydarzenie na Facebooku

Spotkanie jest częścią projektu Gender Wars: East and South.

Gender Wars: East and South to sieć badawcza powstała dzięki wsparciu Arts and Humanities Research Council. Partnerzy: University of Oxford, Central European University, Federal University of Bahia, University of Amsterdam, University of Brasilia, Uniwersytet Warszawski.