IV Seminarium Pracowni Antropologii Migracji
Dr Krzysztof Smolana z Archiwum Akt Nowych przedstawi stan zachowania źródeł do dziejów emigracji do Paragwaju oraz opowie o pracy archiwisty w badaniach migracji.
Seminarium poświęcone będzie opisowi i analizie źródeł do badania osadnictwa polskiego w Paragwaju. Zapoznamy się również z metodologią wykorzystywaną w badaniach archiwalnych oraz podejmiemy dyskusję nad interdyscyplinarnymi narzędziami do badania Polonii w Paragwaju.
Proponowana do przeczytania lektura:
- Piotr Taras: Polonia paragwajska, „Studia Polonijne” Lublin t.1 1976 dostępne w internecie pod adresem: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/sp/article/viewFile/596....
I dodatkowo:
- Stefan Barszczewski: Na ciemnych widach Paragwaju, Lwów-Warszawa 1931 ss.128 dostępne w internecie poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych.
- Izabela Klarner-Kosińska: Polonia w Paragwaju, w: Dzieje Polonii w Ameryce Łacińskiej. Zbiór studiów w pod redakcją Marcina Kuli, Ossolineum 1983 s.322-331.
- Gabriela Gałecka, Cezary Obracht-Prondzyński: Polish community in Paraguay: Maintaining National Identity in everyday life and festivity, “Revista del CESLA” (20), 2017: s. 123-150, dostępne: http://revistadelcesla.com/index.php/revistadelcesla/article...łam
Seminaria to cykl roboczych spotkań interdyscyplinarnych dotyczących studiów nad migracją, diasporą i szeroko rozumianego pojęcia mobilności w naukach humanistycznych i społecznych. Odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 17 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.