Praktyka autentyczności. Przeszłość vs. współczesność w rekonstrukcji historycznej
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe IEiAK UW, podczas którego
dr Kamila Baraniecka-Olszewska (IAE PAN) wygłosi wykład
Praktyka autentyczności. Przeszłość vs. współczesność w rekonstrukcji historycznej
środa, 27.04.2016, godz. 10:30, ul. Żurawia 4, sala 108
Współcześnie obserwujemy proces demokratyzowania się wizji przeszłości w kulturze. Debaty nad dawnymi dziejami opuściły gmachy akademii, a grono ekspertów-amatorów od historii wciąż się poszerza. W efekcie reprezentacje przeszłości masowo wkroczyły do przestrzeni publicznej, a jedną z ich form stanowią rekonstrukcje historyczne. To zjawisko kulturowe budzi wątpliwości tak wśród widzów, dziennikarzy, jak i badaczy. Jedni widzą w nim bowiem naiwny, niedoskonały sposób prezentowania przeszłości, inni, z kolei, potencjalne narzędzie pozwalające dotknąć miniony czas. Krytyka odtwórstwa historycznego stanowi dla mnie tło do rozważań nad praktyką autentyczności – strategią obieraną przez samych rekonstruktorów, by mimo oczywistych niedoskonałości formy reprezentacji historii, jaką stosują, doświadczyć przynajmniej pewnych jej aspektów na własnej skórze. W moich studiach autentyczność stanowi kategorię emiczną, odzwierciedlającą swoiste zawieszenie odtwórców między przeszłością a teraźniejszością. Chcę pokazać, że to nie poszukiwane w rekonstrukcji historycznej wierne odtworzenie historii jest źródłem autentyczności, a właśnie owo napięcie między dawno a dziś, pozwalające współczesnym zmierzyć się z wizjami przeszłości.
dr Kamila Baraniecka-Olszewska – ukończyła etnologię oraz studia latynoamerykańskie, absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Od 2007 roku pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jej głównym przedmiotem zainteresowań jest antropologia religii oraz tzw. performace studies, a przede wszystkim formy ekspresji religijnej. W 2011 obroniła doktorat na Uniwersytecie Warszawskim na temat misteriów męki Pańskiej w Polsce. Obecnie kończy projekt na temat polskich rekonstrukcji historycznych. Jest autorką artykułów poświęconych współczesnej religijności, a także postrzeganiu i reprezentowaniu historii. Napisała książkę Ukrzyżowani. Współczesne misteria męki Pańskiej w Polsce, Toruń 2013.
SEMINARIA NAUKOWE IEIAK
W trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach
Nagrania seminariów w serwisie Youtube