Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > o-pomocy-UA-PL

o-pomocy-UA-PL

Między etyką pracy a etyką troski: o pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy w Polsce

Zapraszamy na 46. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN. Więcej o cyklu seminariów [1]

plakat spotkania
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW: ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa, sala 108
Data rozpoczęcia: 
22-10-2024
Godzina: 
17:00

Pełnoskalowy atak Rosji Putina na Ukrainę w lutym 2022 roku stał się przyczyną przymusowej migracji milionów Ukrainek i Ukraińców szukających bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich najbliższych. W odpowiedzi na ich potrzeby w nagłej, tragicznej sytuacji w pierwszych miesiącach wojny powstał w Polsce oddolny ruch pomocowy. Badaczki opowiedzą o jakościowych badaniach realizowanych wiosną i latem 2022 roku z osobami niosącymi pomoc na granicy, na dworcach, w punktach recepcyjnych i goszczących osoby uchodźcze we własnych domach. Scharakteryzują emocjonalną podróż pomagaczy i motywacje stojące za decyzjami o włączaniu się w pomoc. Opiszą dwa systemy wartości (etyka pracy i etyka troski), wokół których organizowana była pomoc, a także przyjrzą się genderowym aspektom ruchu pomocowego.

Bio:

  • Katarzyna Kalinowska – doktorka socjologii, adiunktka w Collegium Civitas i w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie; zajmuje się m.in. socjologią emocji oraz metodologią i etyką badań jakościowych.
  • Katarzyna Krakowska – socjolożka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ; w swojej pracy doktorskiej zajmuje się uchodźstwem jako doświadczeniem biograficznym Ukrainek po 60 roku życia w Polsce.

Polecane lektury:

  • Kalinowska, K., Kuczyński, P., Bukraba-Rylska, I, Krakowska, K., & Sałkowska, M. (2023). Społeczeństwo łatwopalne. Praktyki pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy w roku 2022 w Polsce. Warszawa: Collegium Civitas Press. [Społeczeństwo łatwopalne. Praktyki pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy w roku 2022 w Polsce (civitas.edu.pl) [2]] – praca nagrodzona Nagrodą PTS im. Zygmunta Baumana za rok 2023.
  • Kalinowska, K., Krakowska, K., & Sałkowska, M. (2023). Dlaczego Polacy pomagali Ukraińcom? Typologia powodów zaangażowania w pomoc ukraińskim uchodźcom. Kultura i Społeczeństwo, t. 67, nr 3, s. 41-64. [https://czasopisma.isppan.waw.pl/kis/article/view/2035 [3]].

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://etnologia.uw.edu.pl/aktualnosci/o-pomocy-ua-pl

Odnośniki
[1] https://etnologia.uw.edu.pl/wokol-etnologii/seminaria/seminaria-migracyjne
[2] https://civitas.edu.pl/wp-content/uploads/2015/03/spoleczenstwo-latwopalne-praktyki.pdf
[3] https://czasopisma.isppan.waw.pl/kis/article/view/2035