Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Published on Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (https://etnologia.uw.edu.pl)

Strona główna > Printer-friendly > Tamara Allina Realizacja filmu "Pod Płaszczem Matki Boskiej Murachowskiej"

Tamara Allina Realizacja filmu "Pod Płaszczem Matki Boskiej Murachowskiej"

Realizacja filmu "Pod Płaszczem Matki Boskiej Murachowskiej"

Tamara Allina

Dwie chórzystki słuchają kazania. Kościół w Murafie. Kadr z filmu „Pod Płaszczem Matki Boskiej Murachowskiej”, reż. Tamara Allina, 2014

Celem mojej działalności podczas dwóch z czterech wyjazdów terenowych do Murafy i Klekotyny była realizacja materiału filmowego (1) [1]. Odegrałam rolę badacza „z kamerą w ręku”, ścierając się z utrudnieniami tej metody i zauważając popełniane przez siebie błędy w kwestiach technicznych i estetycznych. Do ostatnich chwil procesu montażu starałam sie panować nad całością materiału, aby stworzyć spójną wypowiedź antropologiczną. Zależało mi na tym, aby zaprezentować konfliktową kwestię używanego języka modlitwy przez katolickich wiernych w Murafie i Klekotynie oraz aby przedstawić obrazy oddające niepowtarzalny klimat wsi. Sądzę, że w tym sensie medium  filmowe dodatkowo okazuje się przydatne podczas badań terenowych, poszerzając pole widzenia odbiorców o pojęcie ruchu, rytmu oraz atmosfery audialnej, przynależnych do rozpatrywanej rzeczywistości.

Tamara Allina. Fot. M. Sokołowska

Studiuję w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, w ramach którego zdecydowałam się zdobyć dyplom magisterski w Instytucie Kultury Polskiej UW na kierunku Kulturoznawstwo. Interesują mnie teorie i praktyki kultury wizualnej, zwłaszcza te ujawniające się w dziełach światowej kinematografii. Obecnie uczęszczam także na zajęcia w Instytucie Kognitywistyki UW. Wcześniej (studia licencjackie) częściowo realizowałam program w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, w Instytucie Historii Sztuki UW oraz w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW.

 

(1) Badania  realizowane z grantu Narodowego Centrum Nauki “Kultura religijna wobec zmian społecznych. Studium porównawcze społeczności lokalnych (Polska – Ukraina)” (Nr projektu 2011/03/B/HS3/00341) pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Zowczak.

Powiązane materiały 
Kultura religijna Polska-Ukraina [2]

Na skróty

  • Dyżury
  • Katalog biblioteki
  • Plany zajęć
  • Pracownicy
  • Kalendarz wydarzeń

Adres URL źródła: https://etnologia.uw.edu.pl/tamara-allina-realizacja-filmu-pod-plaszczem-matki-boskiej-murachowskiej

Odnośniki
[1] https://etnologia.uw.edu.pl/sites/default/files/badania._mz_0.jpg
[2] https://etnologia.uw.edu.pl/kultura-religijna-polska-ukraina