Wystawa „Miniatury etnograficzne: Wilamowice”

Data dodania: 
21-06-2016
Kategorie: 
Wystawa

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotograficzną „Miniatury etnograficzne: Wilamowice”. Fotografie wykonane zostały w czerwcu ubiegłego roku w Wilamowicach, przez uczestników warsztatów wyjazdowych - Martę Sałygę oraz Andrzeja Dębowskiego. Wystawa stanowi podsumowanie wyjazdu, jednocześnie poprzedzając drugą edycję warsztatów.

Wystawę można oglądać w na korytarzu w IEiAK UW, ul. Żurawia 4.

Wilamowice to miasto położone w południowej Polsce w województwie śląskim, między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem. Datę założenia ówczesnej osady szacuje się na XIII wiek, a prawa miejskie zostały nadane w 1818 roku. Według przekonań mieszkańców, pierwsi osadnicy pochodzili z terenów Flandrii, Fryzji  i Alzacji. Zachodnie pochodzenie Wilamowian można dostrzec, poza strojem, również w języku wilamowskim, który jest najstarszym żyjącym językiem starogermańskim.

W roku 1945 władze radzieckie, którym kultura wilamowska zbyt przypominała niemiecką, ogłosiły zakaz jej kultywowania pod postacią języka, stroju i tradycji. Ludzie, którzy nie przestrzegali rozporządzenia, byli prześladowani. Strój, podobnie jak i język, zaczął zanikać. W 1956 r. nastąpiło uchylenie zakazu kultywowania wilamowskiej kultury, jednak przerwanie jej ciągłości na czas jednego pokolenia nie przyniosło dobrych efektów. Kobiety stroje zakładały jedynie na największe święta kościelne i państwowe. Dopiero w latach 90. XX w. rozpoczął się przełom w rewitalizacji stroju wilamowskiego.

Dziś istnieje możliwość nauki języka wilamowskiego. Dzięki działaniom lokalnej społeczności oraz Stowarzyszeniu „Wilamowianie”, wspieranym przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, sytuacja socjolingwistyczna języka wymysiöeryś poprawia się. Wznowiono również wyrób stroju tradycyjnego, a Zespół Regionalny „Wilamowice” stara się powrócić do tradycyjnego ubioru. Uczestnicząc w rozmaitych uroczystościach, pod okiem kobiet które same chodziły w stroju, członkowie zespołu starają się odtworzyć kanon odpowiedni do okazji.

Kilka fotografii na zachętę:

 

Galeria